O projekcie

Skoro trafiłeś na tę stronę, to pewnie z jednego z trzech powodów:

  1. Ukończyłeś Katawa Shoujo w języku angielskim i szukasz spolszczenia, by przejść ją jeszcze raz.
  2. Jesteś w trakcie gry, jednak rozgrywka nie należy do najprzyjemniejszych ze względu na rozbudowane słownictwo, więc szukasz spolszczenia.
  3. Ktoś polecił ci KS, jednak nie zamierzasz grać po angielsku i szukasz spolszczenia.

Tak czy inaczej – chcesz zobaczyć i zagrać w Katawa Shoujo w polskiej wersji językowej.

Nie ty jeden/jedna.

Od czasu wydania KS na początku stycznia 2012 wielu z nas zastanawiało się, czy nie warto by przetłumaczyć tej nietuzinkowej VN-ki na polski, by trafiła do szerszej grupy odbiorców. Nie jest to jednak coś, co można zrobić samodzielnie w tydzień czy nawet miesiąc, dlatego wiele osób po zapoznaniu się z ilością materiału po prostu zrezygnowało.

Trudno temu się dziwić – tekst nie jest łatwy, a objętościowo spokojnie wypełniłby całkiem grubą książkę. Polacy woleli jednak pozostać przy wersji angielskiej. Ma to swoje dobre i złe strony. Fakt, że nie potrzebujemy tłumaczenia, dobrze świadczy o naszych umiejętnościach językowych, jednak co z tymi, którzy nie są w stanie zrozumieć tekstu pojawiającego się w okienkach? Jeśli to ich pierwszy kontakt z produkcją typu Visual Novel, to mogą się zrazić i nigdy więcej do nich nie wrócić, a tego nikt by nie chciał.

Minął rok i nie zostały podjęte żadne działania – co prawda ktoś gdzieś coś pobąkiwał „e, może wartałoby to przetłumaczyć, cooo?”, ale koniec końców nikt miał ani siły, ani chęci organizować tak poważnego przedsięwzięcia. Za dużo przy tym roboty, obowiązków, odpowiedzialności i problemów, więc projekt polonizacji Katawa Shoujo został uznany za martwy…

…do dzisiaj. Ziarno tego projektu zostało zasiane 4 listopada 2012 w tym temacie na Forum Actionum przez reddocka. Z początku przypominało to kolejną zacną inicjatywę, która umrze, zanim jeszcze się narodzi. O dziwo, jednak z czasem chęć pomocy zgłaszało coraz więcej osób i ostatecznie uzbierała się ich dziesiątka. Wtedy postanowiono, że czas zaprezentować się na oficjalnym forum gry.

Wbrew temu, co może się wam wydawać, był to jeden z najtrudniejszych kroków. Mieliśmy wrażenie, że wchodzimy na pole minowe. Nie mieliśmy pojęcia, czego się spodziewać po KS-owej społeczności – jednak zostaliśmy przyjęci niespodziewanie ciepło, choć rzecz jasna nie obyło się bez kilku złośliwości. Podbudowani tym faktem postanowiliśmy uruchomić (starą) stronę internetową i forum dyskusyjne. Zostało to powierzone Sedinusowi, czyli osobie, która bez dużego wysiłku potrafi zepsuć mechanizmy napędzające cegłę. O dziwo, do tej pory wszystko trzyma się w jednym kawałku.

W związku z nadchodzącym wydaniem aktu I postanowiliśmy zainwestować w nieco większy profesjonalizm(?). Własna domena, własny hosting, nowa strona na WordPressie, nowe błyszczące forum, bajery rowery. Wszystko dla was!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *